Updates

How to save money on groceries this holidays

The Queensland Consumers Association (QCA) says consumers struggling with the soaring cost of groceries can get much better value this Christmas by comparing unit prices.

The unit price (price per unit of measure – for example per 100g or per kg) is provided instore and online by many grocery retailers for both packaged and unpackaged items.

With so many consumers feeling the financial pinch, the need to get the best value when buying groceries has never been greater. The differences in unit prices between grocery products are very large and consumers spend around $100 billion a year on groceries.

So, comparing unit prices can deliver major consumer benefits, including, spending much less or getting more or better quality for the same money. Doing this makes sense all year but particularly at Christmas time when many grocery bills are very high.

The many types of value comparisons possible with unit prices include between:

  • different brands
  • different package sizes and package types
  • special and normal prices
  • packaged and loose
  • fresh, frozen, dried or canned
  • similar and substitute products
  • different convenience levels
  • unit prices of products sold in different parts of the supermarket.
  • different grocery retailers, including online stores.

National legislation requires some grocery retailers to provide unit prices for packaged products, however, many unit prices (especially for packaged products) are still not easy enough to notice and read. Some grocery retailers do not have to, and do not, provide unit prices for packaged products.

Several tools are available to help you budget this holidays: